Slim Flex LED Emergency Exit Sign (Single-Sided) – EmFLEX-1602M
$92.30 – $97.40Price range: $92.30 through $97.40
Features and Application
- Slim and lightweight LED emergency exit signs with option for Exit or Running Man signage.
- Anti-corrosive housing, good for installation in high humidity and damp environment.
- Designed for seamless and hassle-free installation and maintenance.
- Optional snap-on recess plate available.
- Samsung LED lamps provide high efficiency, durability and low energy consumption.
Features and Application
- Slim and lightweight LED emergency exit signs with option for Exit or Running Man signage.
- Anti-corrosive housing, good for installation in high humidity and damp environment.
- Designed for seamless and hassle-free installation and maintenance.
- Optional snap-on recess plate available.
- Samsung LED lamps provide high efficiency, durability and low energy consumption.
Technical Specifications
| Mode of Operation | Maintained |
| Lamp | Samsung 2W High flux white LED |
| Operating Temperature | ta 0°C ~ 40°C |
| Mains Supply | 230V AC 50Hz/60Hz |
| Power Consumption | < 3W |
| Battery | High temperature Ni-Cd battery |
| Charger | Fully automatic |
| Charging Monitor | Ø 5mm Green LED |
| Recharge Period | 24 hrs |
| Testing Facility | Test-switch for independent testing |
| Emergency Duration | 3 hrs |
| Safety Feature | Low-voltage cut-off to prevent over-discharge of battery |
| Construction | Polycarbonate |
| Weight (Nett/Gross) | 0.6 kg / 0.8 kg Recess plate: 0.1 kg |
| Compliance | SS 563-1:2010/A1:2017; SS 563-2:2010/A2:2017; IEC 60598-2-22:2021 |
| Installation | Ceiling, wall or pendant mounting |
| Cable Entry | 3 x 20mm Ø knockout hole |
| IP Rating | IP 30 |
| Legend | White text/graphical symbol over ISO green background |
| Warranty | 1 year |
| MODEL |
EmFLEX-1602M ,EmFLEX-1602M-E ,EmFLEX-1602M-T ,EmFLEX-1602M-D ,EmFLEX-1602M-DX ,EmFLEX-1602RM ,EmFLEX-1602RM-E ,EmFLEX-1602RM-T ,EmFLEX-1602RM-D ,EmFLEX-1602RM-AD ,EmFLEX-1602RM-D-AD ,EmFLEX-1602RM-AU ,EmFLEX-1602RM-D-AU ,EmFLEX-1602RM-DX |
|---|
Shipping & Delivery Policy
At LightingHub, we aim to deliver your lighting products safely and efficiently.
Order Processing
Orders are processed within 1–3 working days after payment confirmation.
Bulk, project, or pre-order items may require longer processing time.
Delivery Coverage & Charges
Delivery is available within Singapore.
Delivery fees are based on order size, weight, and location.
Additional charges may apply for bulky items.
Delivery Time
Standard delivery: 2–5 working days after order processing.
Customers will be notified in advance if there are delays.
Important Notes
Please ensure someone is available to receive the goods.
Inspect items upon receipt.
Installation should be performed by a qualified electrician.
If you have any questions, please contact our customer service team.


Reviews
There are no reviews yet.