LED Emergency Conversion Kit LED1880-M
$86.00
Features and Application
- Self-contained emergency conversion kit designed to strike various types of LED lamps.
- High efficiency conversion unit providing long backup duration.
- High compatibility with wide range of LED lamps.
SKU:
LED1880-M
Category: Emergency Conversion Kits
Description
Features and Application
- Self-contained emergency conversion kit designed to strike various types of LED lamps.
- High efficiency conversion unit providing long backup duration.
- High compatibility with wide range of LED lamps.

Technical Specifications
| Mode of Operation | Maintained |
| Lamp Compatibility | LED Lamps 10Vdc – 110Vdc |
| Operating Temperature | ta 0°C ~ 50°C |
| Mains Supply | 230V AC 50/60Hz, Protection against polarity reversal |
| Power Consumption | < 2W |
| Battery | High temperature NICD battery |
| Charger | Fully automatic |
| Charging Monitor | Ø 5mm Green LED |
| Recharge Period | 24 hrs |
| Testing Facility | Test-switch for independent testing |
| Emergency Duration | 3 hrs |
| Safety Feature | Low-voltage cut-off to prevent over-discharge of battery |
| Construction | Electro-galvanised steel casing with epoxy powder coating |
| Weight | Module – 0.1 kg / 0.2 kg Battery – 0.21 kg |
| Compliance | IEC 61347-2-7:2011 IEC 61347-2-13:2014/AMD1:2016 IEC 62384:2006/AMD1:2009 SS 563-2:2010/A1:2013 |
| Warranty | 1 year |
Reviews (0)
Be the first to review “LED Emergency Conversion Kit LED1880-M” Cancel reply
Shipping and Delivery
Shipping & Delivery Policy
At LightingHub, we aim to deliver your lighting products safely and efficiently.
Order Processing
Orders are processed within 1–3 working days after payment confirmation.
Bulk, project, or pre-order items may require longer processing time.
Delivery Coverage & Charges
Delivery is available within Singapore.
Delivery fees are based on order size, weight, and location.
Additional charges may apply for bulky items.
Delivery Time
Standard delivery: 2–5 working days after order processing.
Customers will be notified in advance if there are delays.
Important Notes
Please ensure someone is available to receive the goods.
Inspect items upon receipt.
Installation should be performed by a qualified electrician.
If you have any questions, please contact our customer service team.
Related products
$68.20
Earn up to 68 LH-points.Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.