16″ Corner / Ceiling / Wall Fan with Remote
$399.00 Original price was: $399.00.$259.00Current price is: $259.00.
- 16″ Remote Ceiling/ Wall Fan
- 5 Speed Selection + Turbo Mode + Sleep Mode
- 6 Hour Timer
- 3 ABS Fan Blade
- Automatic Left-Right: 100°
- Manual Up-Down: 180°
- DC Motor
| Model | : 516 |
| Voltage | : 220-240V~,50Hz |
| Wattage | : 25W |
| Max Air Volume | : 74.21 m3/min |
| Max Air Flow | : 1.7 m/s |
| RPM | : 575 – 1,129 |
| Product Dimensions | : L150 x W270 x H710 mm |
| Packaging Dimensions | : L440 x W390 x H310 mm |
| Net Weight | : 4 KG |
| Gross Weight | : 5 KG |
| Safety Mark (Black) | : 210197-12 |
| Safety Mark (Gunmetal Grey) | : 220114-12 |

Shipping & Delivery Policy
At LightingHub, we aim to deliver your lighting products safely and efficiently.
Order Processing
Orders are processed within 1–3 working days after payment confirmation.
Bulk, project, or pre-order items may require longer processing time.
Delivery Coverage & Charges
Delivery is available within Singapore.
Delivery fees are based on order size, weight, and location.
Additional charges may apply for bulky items.
Delivery Time
Standard delivery: 2–5 working days after order processing.
Customers will be notified in advance if there are delays.
Important Notes
Please ensure someone is available to receive the goods.
Inspect items upon receipt.
Installation should be performed by a qualified electrician.
If you have any questions, please contact our customer service team.

Reviews
There are no reviews yet.