16" Corner / Ceiling / Wall Fan with Remote
$399.00 Original price was: $399.00.$259.00Current price is: $259.00.
46” 3-Blades Ceiling Fan
$269.00
46” Ceiling Fan
$399.00
- 2 or 8 Hours Timer
- 5 Speed Settings
- 3 ABS Blades
- LED Light Triple Color with Dimmer
- Adjustable Rotation Direction (Clockwise or Anti-clockwise)
- DC Inverter Motor
- Remote Control
SKU:
SP46-BK+GY-MAY
Categories: Ceiling Fan, MISTRAL
Description
| Model | : Space 46 |
| Voltage | : 220-240V~; 50-60Hz |
| Power | : 74 W (DC Fan: 50 W | Light: 24 w) |
| Air Volume | : 6381 m³/hr |
| Speed | : 107 – 240 RPM |
| Net Weight | : 6.5 KGS |
| Gross Weight | : 7.8 KGS |
| Product Dimension | : L1168 * W150 * H350-477 mm |
| Packaging Dimension | : L605 * W235 * H260 mm |
| Warranty | : 2 Years + 10 Years Motor Only |
| Safety Mark | : 220202-12 |

Reviews (0)
Be the first to review “46” Ceiling Fan” Cancel reply
Shipping and Delivery
Shipping & Delivery Policy
At LightingHub, we aim to deliver your lighting products safely and efficiently.
Order Processing
Orders are processed within 1–3 working days after payment confirmation.
Bulk, project, or pre-order items may require longer processing time.
Delivery Coverage & Charges
Delivery is available within Singapore.
Delivery fees are based on order size, weight, and location.
Additional charges may apply for bulky items.
Delivery Time
Standard delivery: 2–5 working days after order processing.
Customers will be notified in advance if there are delays.
Important Notes
Please ensure someone is available to receive the goods.
Inspect items upon receipt.
Installation should be performed by a qualified electrician.
If you have any questions, please contact our customer service team.
Related products
$518.00 – $578.00Price range: $518.00 through $578.00
Earn up to 578 LH-points.Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$518.00
Earn up to 518 LH-points.Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$338.00 – $388.00Price range: $338.00 through $388.00
Earn up to 388 LH-points.Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$299.00
Earn up to 299 LH-points.Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$238.00 – $293.00Price range: $238.00 through $293.00
Earn up to 293 LH-points.Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$249.00
Earn up to 249 LH-points.Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$249.00
Earn up to 249 LH-points.Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$188.00 – $238.00Price range: $188.00 through $238.00
Earn up to 238 LH-points.Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.