46” Ceiling Fan
$399.00
Mistral MLF3508DR 14" Slide Fan with Remote Control
$168.00 Original price was: $168.00.$130.90Current price is: $130.90.
46” 3-Blades Ceiling Fan
$269.00
- /4/ 8 Hours Timer
- 5 Speed Settings
- 3 ABS Blades
- LED Light Triple Color with Dimmer
- Adjustable Rotation Direction (Clockwise or Anti-clockwise)
- DC Inverter Motor
- Remote Control
SKU:
SOLAR46-WD+BK-MAY
Categories: Ceiling Fan, MISTRAL
Description
| Power | : 74W (DC Fan: 50W | Light: 24W) |
| Voltage | : 220-240V~; 50-60Hz |
| Air Volume | : 140 m3/min |
| Max Air Flow | : 2.33 m/s |
| Speed | : 240 RPM |
| Net Weight | : 4.8 KGS |
| Gross Weight | : 5.2 KGS |
| Product Dimension (L x D x H) | : L1168*W197*H220mm |
| Packaging Dimension (L x D x H) | : L655*W255*H290mm |
| Safety Mark | : 230218-12 |





Reviews (0)
Be the first to review “46” 3-Blades Ceiling Fan” Cancel reply
Shipping and Delivery
Shipping & Delivery Policy
At LightingHub, we aim to deliver your lighting products safely and efficiently.
Order Processing
Orders are processed within 1–3 working days after payment confirmation.
Bulk, project, or pre-order items may require longer processing time.
Delivery Coverage & Charges
Delivery is available within Singapore.
Delivery fees are based on order size, weight, and location.
Additional charges may apply for bulky items.
Delivery Time
Standard delivery: 2–5 working days after order processing.
Customers will be notified in advance if there are delays.
Important Notes
Please ensure someone is available to receive the goods.
Inspect items upon receipt.
Installation should be performed by a qualified electrician.
If you have any questions, please contact our customer service team.
Related products
$150.00 – $720.00Price range: $150.00 through $720.00
Earn up to 720 LH-points.Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$678.00 – $698.00Price range: $678.00 through $698.00
Earn up to 698 LH-points.Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$485.00
Earn up to 485 LH-points.Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$399.00 – $449.00Price range: $399.00 through $449.00
Earn up to 449 LH-points.Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$299.00
Earn up to 299 LH-points.Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$299.00
Earn up to 299 LH-points.Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$258.00
Earn up to 258 LH-points.Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$188.00 – $238.00Price range: $188.00 through $238.00
Earn up to 238 LH-points.Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.