EASI LED Surface Emergency Light
$117.50
Features and Application
- New compact all-in-one, self-contained LED emergency light for surface installation on ceilings designed for easy installation and usage.
- Suitable for various indoor environments such as retail, commercial, hospitality and healthcare industries.
- LED lamps provide high efficiency, durability and low energy consumption.
SKU:
EmLED-XXNM-DRUM
Category: Emergency Light
Description
Features and Application
- New compact all-in-one, self-contained LED emergency light for surface installation on ceilings designed for easy installation and usage.
- Suitable for various indoor environments such as retail, commercial, hospitality and healthcare industries.
- LED lamps provide high efficiency, durability and low energy consumption.

Technical Specifications
| Mode of Operation | Non-maintained |
| Lamp | EmLED-12NM DRUM: Samsung 2W High flux white LED EmLED-14NM DRUM: Samsung 4W High flux white LED |
| Operating Temperature | ta 0°C ~ 50°C |
| Mains Supply | 230V AC 50Hz/60Hz |
| Power Consumption | EmLED-12NM DRUM: < 1W EmLED-14NM DRUM: < 2W |
| Battery | EmLED-12NM DRUM: High temperature NICD battery EmLED-14NM DRUM: High temperature NIMH battery |
| Charger | Fully automatic |
| Charging Monitor | Green LED |
| Recharge Period | 24 hrs |
| Testing Facility | Test-switch for independent testing |
| Emergency Duration | 3 hrs |
| Safety Feature | Low-voltage cut-off to prevent over-discharge of battery |
| Construction | Polycarbonate |
| Weight (Nett) | EmLED-12NM DRUM: 0.28 kg EmLED-14NM DRUM: 0.36 kg |
| Compliance | SS 563-2:2010/A1:2013 SS IEC 60598-2-22:2016 SS IEC 60598-1:2016 |
| Installation | Surface mount |
| IP Rating | IP 20 |
| Warranty | 1 year |
Additional information
| MODEL |
EmLED-12NM-DRUM ,EmLED-14NM-DRUM |
|---|
Reviews (0)
Be the first to review “EASI LED Surface Emergency Light” Cancel reply
Shipping and Delivery
Shipping & Delivery Policy
At LightingHub, we aim to deliver your lighting products safely and efficiently.
Order Processing
Orders are processed within 1–3 working days after payment confirmation.
Bulk, project, or pre-order items may require longer processing time.
Delivery Coverage & Charges
Delivery is available within Singapore.
Delivery fees are based on order size, weight, and location.
Additional charges may apply for bulky items.
Delivery Time
Standard delivery: 2–5 working days after order processing.
Customers will be notified in advance if there are delays.
Important Notes
Please ensure someone is available to receive the goods.
Inspect items upon receipt.
Installation should be performed by a qualified electrician.
If you have any questions, please contact our customer service team.
Related products
$92.50
$68.20
Earn up to 68 LH-points.Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.