EASI LED Recessed Emergency Light
$68.20
Features and Application
- New compact all-in-one, self-contained LED emergency light for recessed installation on ceilings designed for easy installation and usage.
- Includes an optional big disc adapter.
- Suitable for various indoor environments such as retail, commercial, hospitality and healthcare industries.
- LED lamps provide high efficiency, durability and low energy consumption.
SKU:
EmLED
Category: Emergency Light
Description
Features and Application
- New compact all-in-one, self-contained LED emergency light for recessed installation on ceilings designed for easy installation and usage.
- Includes an optional big disc adapter.
- Suitable for various indoor environments such as retail, commercial, hospitality and healthcare industries.
- LED lamps provide high efficiency, durability and low energy consumption.
Technical Specifications
| Mode of Operation | Non-maintained |
| Lamp | EmLED-12NM: Samsung 2W High flux white LED EmLED-14NM: Samsung 4W high flux white LED |
| Operating Temperature | ta 0°C ~ 50°C |
| Mains Supply | 230V AC 50Hz/60Hz |
| Power Consumption | EmLED-12NM: < 1W EmLED-14NM: < 2W |
| Battery | EmLED-12NM: High temperature NICD battery EmLED-14NM: High temperature NIMH battery |
| Charger | Fully automatic |
| Charging Monitor | Green LED |
| Recharge Period | 24 hrs |
| Testing Facility | Test-switch for independent testing |
| Emergency Duration | 3 hrs |
| Safety Feature | Low-voltage cut-off to prevent over-discharge of battery |
| Construction | Polycarbonate |
| Weight (Nett/Gross) | EmLED-12NM: 0.2 kg / 0.28 kg EmLED-14NM: 0.28 kg / 0.34 kg |
| Compliance | SS 563-2:2010/A1:2013 SS IEC 60598-2-22:2016 SS IEC 60598-1:2016 |
| Installation | Recessed |
| IP Rating | IP 20 |
| Warranty | 1 year |
Additional information
| MODEL |
EmLED-12NM ,EmLED-14NM |
|---|
Reviews (0)
Be the first to review “EASI LED Recessed Emergency Light” Cancel reply
Shipping and Delivery
Shipping & Delivery Policy
At LightingHub, we aim to deliver your lighting products safely and efficiently.
Order Processing
Orders are processed within 1–3 working days after payment confirmation.
Bulk, project, or pre-order items may require longer processing time.
Delivery Coverage & Charges
Delivery is available within Singapore.
Delivery fees are based on order size, weight, and location.
Additional charges may apply for bulky items.
Delivery Time
Standard delivery: 2–5 working days after order processing.
Customers will be notified in advance if there are delays.
Important Notes
Please ensure someone is available to receive the goods.
Inspect items upon receipt.
Installation should be performed by a qualified electrician.
If you have any questions, please contact our customer service team.
Related products
$117.50
Earn up to 118 LH-points.Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
$92.50


Reviews
There are no reviews yet.