Mistral MSH88P Instant Heater
$398.00 Original price was: $398.00.$299.00Current price is: $299.00.
- Rainshower column
- Multi-massage sprays sensation
- DC silent inverter pump technology
- Built-in ELCB (Earth Leakage Circuit Breaker)
- Anti-Scalding
- Safe and reliable
- Instant heating
- Splashproof to IP25
- Economy
704 in stock
Purchase & earn 299 LH-points! } } }Specifications:
- High Quality UK Technology Heating Element
- Triple Safety Protection – Built-in auto water flow-sensor device switch
- Built-in 15 mA sensitivity electronic ELCB
- Upgraded Anti-scalding thermal safety design (Double Action thermostat)
- Electronic Variable Power Temperature Control
- Built-in Lightning Surge Protector (Double Pole ELCB)
- 3-in-1 Compact Stop, Flow and Filter Valve
- Suitable for High and Low Water Pressure
- Stylish 3 Spray Patterns Hand Shower
| Power Rating | : 3.3kW |
| Voltage | : 230V |
| Frequency | : 50/60Hz |
| Min. Water Flow Rate | : 3.0 Litres/min |
| Max. Water Flow Rate | : 7.0 Litres/min |
| Min. Water Pressure | : 2.5 Pa |
| Max. Water Pressure | : 43.5 Pa |
| Product Dimension | : 395mm (Height) |
| : 230mm (Width) | |
| : 70mm (Depth w/o knob) | |
| : 88mm (Depth with knob) | |
| Water Connection | : 15mm diameter |
| Gross Weight | : 4.7 Kgs |
| Net Weight | : 4.208 Kgs |
| Safety Mark | : 190835-11 |
| Color |
Black ,Matte Black |
|---|
Shipping & Delivery Policy
At LightingHub, we aim to deliver your lighting products safely and efficiently.
Order Processing
Orders are processed within 1–3 working days after payment confirmation.
Bulk, project, or pre-order items may require longer processing time.
Delivery Coverage & Charges
Delivery is available within Singapore.
Delivery fees are based on order size, weight, and location.
Additional charges may apply for bulky items.
Delivery Time
Standard delivery: 2–5 working days after order processing.
Customers will be notified in advance if there are delays.
Important Notes
Please ensure someone is available to receive the goods.
Inspect items upon receipt.
Installation should be performed by a qualified electrician.
If you have any questions, please contact our customer service team.

Reviews
There are no reviews yet.